Bilmez Ki, Sorgulasın, Sorgulamaz Ki, Bilsin.

BİLMEZ Kİ, SORGULASIN. SORGULAMAZ Kİ, BİLSİN.

Ne kadar da iç içe geçmiş anlamlar ve hakikatler bunlar.

Güzel bir söz: Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz.

Söz bu da gerçek böyle mi? Çevrenize baktığınızda büyük bir çoğunlukla insanımızın her konuda bilgisi ve fikri olduğunu hatta otorite edası ile hareket ettiğini söylemek yanlış olmaz. Maşallah ki her konuda bilgiliyiz, her şeyi en iyi biz biliriz ve biz yaparız. Hata yapmayız. Kusurumuz ise asla olmaz.

MFÖ’nün yıllar öncesi şarkısındaki ki; Sen neymişsin be abi?

İnsanımızın her konuda ama her konuda söyleyecek bir sözü var. Bunun en güzel örneklerini sokak röportajlarında görüyoruz. Alın size en basit bir örnek.

Röportaj yapan muhabir soruyor halkım insanına. Dinazorlar koruma altına alınmalı mı? Cevaplar tabii ki koruma altına alınmalı

Ne muhteşem cevaplar değil mi? Güler misin ağlar mısın?

Sorgulama; doğru ve yanlışların aynı odaya hapsedilip çarpışması durumu olarak ifade edilir.

Bir hint atasözü;

insanlar dörde ayrılır:

– bazısı bilmez, bilmediğini bilmez; o ahmaktır, uzak dur

– bazısı bilmez, bilmediğini bilir; o cahildir, eğit

– bazısı bilir, bildiğini bilmez; o uykudadır uyandır

– bazısı bilir, bildiğini bilir; o bilgedir, peşinden git.

İşte her konuda bilgi birikimine sahip olduğuna inanan ama okumayı ve sorgulamayı bilmeyen, yapmayan, düşünmeyen insanımızın acınası hali. Bilmiyor ki sorgulasın, sorgulamıyor ki bilsin. Bilsin ki fikir sahibi olsun.

O halde ona düşen şey, çevresinden duyduğuyla amel etmek olacaktır. Doğru da olsa yanlış da olsa. Çünkü bu kabiliyet yok ve olmadığı içinde kullanamıyor.

Peki okumadan, bilmeden fikir sahibi olunamayacağına göre, böyle insanları ikna etmek mümkün mü? Seviyeli sohbet ve tartışma yapmak mümkün müdür? Benim kanaatim deveyi hendekten atlatmaktan zordur, duyduğu ile amel eden, okumayan sorgulamayan insanları ikna etmek. O yüzden hiç boşuna zamanınızı boşa harcamayın, oradan sessizce uzaklaşın ve fikirlerinizi başkalarının düşüncelerine değer veren, düşünebilen ve sizin fikirlerinizi hak eden birilerine aktarın.

Unutmayın. Okusaydı bilecekti, bilseydi sorgulayacaktı, sorgulasaydı fikir sahibi olacaktı, fikir sahibi olsaydı gerçeği görecekti.

Gerçeği görmek istemeyenden daha kör ne var ki? 

KAYNAK: GÜLLÜ HUKUK OFİSİ – https://avibrahimgullu.com/bilmez-ki-sorgulasin-sorgulamaz-ki-bilsin/

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*