Ek İş Dolandırıcılığı

EK İŞ DOLANDIRICILIĞI

Dolandırıcılık yöntemleri her geçen gün çeşitleniyor ve dolandırıcılık hız kesmiyor. Yeni yeni yöntemlerle insanımız dolandırılmaya devam ediliyor. Dolandırıcılar özellikle sosyal medya üzerinden resmi kurumları taklit yada ismini kullanarak kolayca kandırabileceği kişileri bulmakta zorlanmıyorlar.

Vatandaşlarımız hiçbir zaman unutmasınlar ki karşıdaki kişiler sizin kişisel verilerinizi ulaşarak veya sizin onay vermeniz ile sizi dolandırabilmektedirler. Bu nedenle Kişisel verilerinizin (kimliğiniz, telefonunuz, mail adresiniz vs) güvenliği her zamankinden daha çok önem taşımaktadır.

Vatandaşlarımız şahsi bilgilerini zorunlu kalmadıkça paylaşmamalıdırlar. Güvenli olmayan kişi ve kuruluşlara kesinlikle bilgilerimiz vermemeliyiz. Tüm bunlara rağmen iş ve ek gelir ümidi ile paylaşmak zorunda kalırsak en azından mail yada mesaj gibi kayıtlı gönderiler ile paylaşılıp kimin ile ve hangi maksatla paylaşıldığının ileride ortaya çıkacak ihtilaflarda ispat edilmesi açısından yerinde olacaktır.

İş ve ek gelir elde etmek düşüncesiyle kaparo gönderilmesi durumunda gönderilen paranın kaparo olduğunun ispatı açısından banka havale dekontu açıklama kısmına da kaparo olduğunun yazılması gereklidir. Aksi halde ödemeyi alana şahsi borç ödemesi olarak değerlendirilir.

İŞKUR adı kullanılarak yapılan uygulamalar da bağlantıya geçmeden İŞKUR aranarak bahsedilen kişi firma yada uygulamanın İŞKUR ile ilgilisi ve yetkisi olup olmadığı öğrenilmelidir.

Genel olarak tavsiyemiz para göndermeden ve kişisel bilgi paylaşımı yapılmadan referans gösterilen resmi kurum yada firmanın sıhhati araştırılmasını tavsiye ederiz. Bunun dışında e-devlet kapısı üzerinden UYAP vatandaş portalından haftalık adlarına olan hukuki başvuru, dava, icra takibi bilgileri ile diğer kayıtlarını (şirket kuruluşu vs) kontrol etmeleri de yerinde olacaktır. Çünkü hukuk da süreler çok önemli olup kişisel bilgilerin belirli aralıklarla kontrol edilmesi tıptaki erken tanı gibi büyük önem arz etmektedir.

Dolandırılan vatandaşlarımız savcılığa dolandırıcılık suçlamasıyla suç duyurusunda bulunmalı ve ödedikleri paranın iadesi için icra takibi yapmalıdırlar.

Av. İbrahim Güllü

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*