Online İtibar ve Hukuki Koruma

ONLİNE İTİBAR VE HUKUKİ KORUMA

İtibar kavramı pek çok unsuru içerisinde barındırmaktadır. Şahısların yanı sıra şirketlerin, vakıfların, derneklerin de itibarı vardır ve bunlara saldırı halinde itibarın zedelenmesi ya da kaybı söz konusu olabilir. İtibarın zedelenmesi maddi kayba sebebiyet verebileceği gibi manevi kayba da sebebiyet verebilir.

İnternetin hayatımıza girmesiyle gelen kolaylıklar yanında şahısların ya da tüzel kişilerin online itibarını korumak ve yönetmek de bir o kadar güç duruma gelmiştir. İşte online itibarın önemi de burada göze çarpar. İnternet forumları, internet haber siteleri veya herhangi bir blogda, hakkınızda veya şirketiniz hakkında, doğruları yansıtmayan, eleştiri sınırlarını aşan, kişilik haklarınıza zarar veren, itibarınızı zedeleyici içeriklerle karşılaşmanız mümkündür. Aynı şekilde birçok insan, hakkında çıkan yanlış haberler yüzünden iş ve aile hayatında olumsuzluklar yaşamaktadır.

Uzman bir bilişim avukatından alınacak hukuki yardımla, internetten olumsuz içeriği kaldırmak mümkündür. Bu bağlamda internette hakkınızda yayınlanan olumsuz içeriğin yayından kaldırılması için öncelikle 5651 Sayılı Kanun hükümlerince hukuki mücadele başlatılması gerekmektedir. Fakat bu yöntem bazı durumlarda zaman kaybına neden olduğu için istenmeyen içerik internette hızlı bir şekilde yayılabilmektedir. Bu durumu önleyebilmek için hukuki mücadelenin yanında teknik bir mücadele daha başlatılması gerekmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*