Tüketici Bülteni – 4

TÜKETİCİ BÜLTENİ

Tüketici hak ihlalleri ile mücadele eden Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED)’na bağlı Tüketici Başvuru Merkezi’nce (TBM) tüketici konusunda gelişmeleri sizler için Tüketici Bülteninde derledik.

TÜKETİCİ GÜNDEMİNDE GEÇEN HAFTA 

SERVİS ZAMMI TARTIŞMASI

İstanbul’da servis ücretlerine yapılan yüzde 19,95 zam kararının, Şubat ayından itibaren, tüm servisler için geçerli olup olmayacağı tartışılıyor. Tüketici Konfederasyonu TÜKONFED Başkanı Aydın Ağaoğlu; “UKOME kararının, sözleşmede tarife değişikliğiyle ilgili bir madde var ise geçerli olacaktır. Eğitim dönemini kapsayan bir sözleşme yoksa, aydan aya ödeme yapan veliler, zam kararına uymak zorunda. Sözleşmeyle peşin ödeme yapmış ve içeriğinde ‘UKOME’nin belirlediği fiyatlar uygulanır’ şeklinde bir madde yoksa, veliler farkı ödemek zorunda değiller.”

EPDK DUYURDU: ELEKTRİĞE YÜZDE 16 İNDİRİM

Sanayide kullanılan elektriğe yüzde 16 indirim yapıldı. İndirim 2023 yılının ilk 3 ayında geçerli olacak. Mesken abonelerine de zam yapılmayacak.

Kurul yılın son toplantısında hem elektrikte yeni tarifeleri belirledi hem de serbest piyasadaki elektrik tavan fiyatını 4800 TL/MWh’den 4200 TL/MWh’ye düşürdü.

ÖZEL İLETİŞİM VERGİSİ’NE DEV ZAM!

Resmi gazete üzerinden yapılan açıklamaya göre Özel İletişim Vergisi’ne yeniden değerleme oranında zam yapıldı.

Resmi gazete üzerinden yapılan açıklamaya göre Özel İletişim Vergisi’ne yeniden değerleme oranında zam yapıldı. Yüzde 122,93 oranında zamlanan Özel İletişim Vergisi için ödenen rakam böylece 117 liradan 260 TL’ye çıkmış oldu.

Resmi Gazete’de yayınlanarak 2023 yılı ile birlikte devreye girecek olan yeni vergi miktarı ile telefon ve internet faturalarımıza yeni miktarlar eklenecek. 12 aya bölüştürülerek alınan özel iletişim vergisini böylelikle her faturada 9,75 TL yerine 21,67 TL olarak ödeyeceğiz. Bu da faturalara her ay için fazladan 11,92 TL eklenecek anlamına geliyor.

1000 ÜRÜNDE FİYATLAR SABİTLENDİ

Asgari ücret zammı sonrası bazı zincir marketlerin etiket değişimleri vatandaşın tepkisine neden olmuştu. Türkiye’de faaliyet gösteren bir zincir market ocak ayı boyunca 1000 üründe fiyatlarını sabitleyeceğini açıkladı. Pirinçten makarnaya, bakliyattan una, çay-kahveden şekere, sıvı yağdan margarine, patatesten soğana bir evin temel ihtiyaçları arasından belirlenen 1000 üründe fiyatlar Ocak ayı sonuna kadar sabit kalacak.

Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu; “Geçtiğimiz aylarda bahsetmiştim. İngiltere’de 3 büyük zincir market birbirleriyle yarışırcasına yüzde 15 civarında indirimlerle yılsonuna kadar fiyatları sabitleyeceklerini açıklamışlardı. Bende Türkiye’deki marketlerinde böyle bir uygulamaya geçmelerini söylemiştim. İlk hamle geldi. Türkiye’de faaliyet gösteren bir market 1000 üründe ocak ayı boyunca fiyatları sabit tutacağını açıkladı. Bu süreç asgari olarak 3 aylık olarak belirlenir ve diğer zincir marketlerinde İngiltere’de olduğu gibi indirim konusunda rekabet yarışına girmeleri gerektiğini düşünüyorum. Tüketiciler olarak bunu bekliyoruz.”

SERVİS ZAMMI TARTIŞMASI

İstanbul’da servis ücretlerine yapılan yüzde 19,95 zam kararının, Şubat ayından itibaren tüm servisler için geçerli olup olmayacağı tartışılıyor.

Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu UKOME kararının, sözleşmede tarife değişikliğiyle ilgili bir madde var ise geçerli olacağını belirtti. Velileri uyaran Ağaoğlu; “Eğitim dönemini kapsayan bir sözleşme yoksa, aydan aya ödeme yapan veliler, zam kararına uymak zorunda. Sözleşmeyle peşin ödeme yapmış ve içeriğinde ‘UKOME’nin belirlediği fiyatlar uygulanır’ şeklinde bir madde yoksa, veliler farkı ödemek zorunda değiller.”

Acilen Şoför Meslek Kanunu çıkarılsın!

Turizm Şoförleri Derneği Başkanı Ali Rıza YENİÇIKTI açıklama yaparak; “Karayollarında meydana gelen hiçbir kazayı tasvip etmiyoruz. Hiçbir şoför kaza yapmak istemez. İyi şoför kötü şoför ayırımı yapmadan önce, bu sicil kaydı oluşturulurken kazanın sebebi iyice araştırılmalı, önyargılı davranılmamalıdır.

Kazaların Kaza sebebinin sorgulanması gerekir. Uykusuzluk mu? Alkol mü? Kalp krizi mi? Hava ya da yol şartları mı? Kaza sebebini detaylıca incelemek gerekir.

Şoföre trafik sicil kaydı getirilmek isteniyorsa gelsin ama işverenin veya firmaların sicili ne olacak? Bu durum göz ardı edilemez. Firma araç operasyon yetkilisi ve görevlilerinin ÜDY ve ODY belgeleri denetleniyor mu? Bu sebeple bir an önce şoför meslek kanunu çıkarılmalıdır.”

Tüketici Başvuru Merkezi

Hazırlayan: Av. İbrahim GÜLLÜ

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*