Tüketici Bülteni – 43

TÜKETİCİ BÜLTENİ

Tüketici hak ihlalleri ile mücadele eden Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED)’na bağlı Tüketici Başvuru Merkezi’nce (TBM) tüketici konusunda gelişmeleri sizler için Tüketici Bülteninde derledik.

TÜKETİCİ GÜNDEMİNDE GEÇEN HAFTA 

HAKSIZ FİYAT DEĞERLENDİRME KURULU 34 TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

“Tarifeye aykırı şekilde ekmek satışı yapan işletmelere yönelik Bakanlığımızca Türkiye genelinde denetimler gerçekleştirilmiştir. Bu denetimler sonucunda tespit edilen aykırılıklar Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulunun 22.12.2023 tarihli toplantısında görüşülmüş ve belirlenen fiyat tarifesinin üzerinde ekmek satışı yapan 283 işletmeye 9.374.941 TL idari para cezası uygulanmasına karar verilmiştir. Toplantıda ayrıca, sebze ve meyve satışlarında fahiş fiyat artışı yapan 24 hal içi tüccara 8.282.225 TL ve otomotiv piyasasında stokçuluk eyleminde bulunan 2 işletmeye 6.687.900 TL idari para cezası verilmesi kararlaştırılmıştır. Böylece, Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu tarafından fahiş fiyat artışı ve stokçuluk yaptığı tespit edilen 309 işletmeye toplam 24.345.066 Türk lirası idari para cezası uygulanmıştır. Bakanlık olarak, söz konusu eylemleri gerçekleştirenler hakkında gerekli idari tedbirleri uygulamaya kararlılıkla devam edeceğiz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

SİGORTALILIK ORANI NASIL %100 OLABİLİR?

Tüketici Konfederasyonu Sigortacılık Komisyonu Başkanı Turusan Bağcı depremlere rağmen Zorunlu Deprem Sigortasında sigortalılık oranı %58 olduğunu belirtti. Milyonlarca konut sigortasız, DASK tek başına yeterli olmadığını ve %100 sigortalı oranına ulaşmak için acilen yapılması gerekenleri TRT Haber’e anlattı.

BU BİLGİ BAZI ÖZEL OKULLARI ZOR DURUMDA BIRAKACAK!

Tv 100 kanalında Gül Gündüz‘ün sorularını cevaplayan Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu özel okul velilerini uyardı: “Kayıt parası olarak bu sene 50 bin verdiniz seneye için 120 bin istendi. Ama kayıt şimdi yapılırsa mevcut ücretler geçerli. Fazlasını öderseniz Tüketici hakem heyetine başvurun. Paranızı 10 yıl içinde geri alın.”

HADSİZ, BEŞİKTAŞLILARIN GÜNDEMİNDE

Beşiktaş Kongre Üyesi, Futbol yorumcusu Bülent Uslu‘ya ait 125 bin takipçi sayısı ile Beşiktaş taraftarlarının ilgiyle takip ettiği aynı ismiyle yayınlanan Youtube kanalının bu haftaki yayınında Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED) Başkan Vekili ve Tüketici Başvuru Merkezi (TBM) Başkanı Av. İbrahim Güllü‘ye ait HADSİZ isimli kitabın tanıtımı yapıldı. Av. İbrahim Güllü tarafından imzalanarak Bülent Uslu’ya takdim edilen kitapta; “Sayın Bülent Uslu, Gör ve hisset, Güzellikteki sanatı, Sanattaki güzelliği, İşte bu Yaşama Sevinci. Hayatınızın her anının Yaşama Sevinci ile geçmesini dilerim” dilekleriyle Av. İbrahim Güllü tarafından imzalandığına yer verildi.

IBAN’A GÖNDER TEHLİKESİ

Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED) Başkanı Aydın Ağaoğlu tüketicileri uyararak, “Fatura, fiş kesmemek için kullanılan bu yöntem son zamanda daha da yaygınlaştı. İyi niyetli işletmeler de var ama sonuç olarak vergi kaybına neden oluyor. Tüketici açısından sorun teşkil ediyor. IBAN’a ödeme yapan müşteri ayıplı bir mal ya da hizmet aldıysa bunu kanıtlayamaz çünkü ortada fiş ya da fatura yok” ifadelerini kullandı. Buna, POS cihazı geçmeyen işletmenin sadece nakit kabul etmesinin devletin takip edememesinden dolayı banka düzeyine aktarılmış versiyonu diyebiliriz.

FIRSATÇILAR İŞ BAŞINDA! ASGARİ ÜCRETE ZAM GELMEDEN FİYATLARI ARTIRDILAR

TÜKONFED Genel Başkan Vekili Avukat İbrahim Güllü, Haber7’ye yaptığı değerlendirmede, “Yumurtadan ete, bakliyata, kırtasiye ürünlerine kadar yağmur gibi zamlar gelmeye başladı” dedi. “FİYATI 240 TL’DEN 300 TL’YE KADAR ÇIKTI” TÜKONFED olarak yakın zamanda yaptıkları araştırmalarda birçok gıda kaleminde fiyat artışları yapıldığını tespit ettiklerini belirten Güllü, firma sahiplerinin asgari ücret zammını bahane ederek artışlar yaptığını ifade etti. Güllü, “30’lu yumurta 75-90 TL bandındayken 140 liraya kadar, peynir fiyatları 240-300 TL’ye kadar yükseldi” dedi. Sadece yumurta ve peynir de değil, tüm gıda ürünlerinde fahiş artışlar yapıldığına işaret eden Güllü, “Fiyatlarla sürekli oynanıyor ve fiyatlar aralıksız bir şekilde artırılıyor” diye konuştu. “TEDARİKÇİYE KADAR KONTROL EDİLMELİ” Vatandaşlar tarafından şikayetlerin son günlerde arttığına dikkat çeken Güllü, kamu otoritesinin her zincir marketteki fiyat listelerini kontrol edebilmesini beklemenin doğru olmayacağını, vatandaşlara büyük sorumluluklar düştüğünü belirtti. “Tüketiciler, ALO 175 tüketici hattından şikayetlerini Ticaret Bakanlığı’na bildirmeli” diyen Güllü, haksız fiyat uygulamalarına karşı mutlaka şikayette bulunulması gerektiğinin altını çizdi. Her gün değişen fiyatlarla karşılaştıklarını belirten Güllü, “Bir an öne bu sorun çözülmeli” dedi.

GENEL KURUL KARARLARINA DAVA AÇMA SÜRESİ

Genel Kurul Kararlarına dava açma süresine ilişkin Yargıtay 8. Hukuk Dairesi karar verdi: “634 sayılı Kat Mülkiyeti Yasasının 5711 sayılı Yasayla değişik 33. maddesinde; “kat malikleri kurulunca verilen kararlar aleyhine, kurul toplantısına katılan ancak 32. madde hükmü gereğince aykırı oy kullanan her kat maliki kararı öğrenmesinden başlayarak bir ay içinde ve herhalde karar tarihinden başlayarak altı ay içinde ana gayrimenkulün bulunduğu yerdeki Sulh Mahkemesine iptal davası açabilir; kat malikleri kurulu kararlarının yok veya mutlak butlanla hükümsüz sayıldığı durumlarda süre koşulu aranmaz.” Yargıtay 8. Hukuk Dairesi 2015/6569 E, 2016/1558 K.

SARAÇLI “İBAN’A GÖNDERİRKEN DİKKAT EDİN.”

Tüketici Konfederasyonu Hukuk Komisyonu Üyesi Dr. Mücahit Saraçlı tv 100 kanalında Ana haberlerde ve devam eden haber bültenlerinde “Cihazı arızalı İBAN’ a havale yap talep ile ilgili doğan olumsuz sonuçlar, Kara para aklama suçlarına karışma ihtimalleri” hususunda açıklamalarda bulundu.

GÜN ORTASI – YAPAY ZEKA

Tüketici Konfederasyonu Bilişim Komisyonu Başkanı Levent Karadağ Sputnik TV Radyo da Gün Ortası programında Okan Aslan‘a konuk olarak Yapay Zeka nereye gidiyor? Gelecekte bizi ne bekliyor? hakkında değerlendirmelerde bulundu.

YILBAŞI SOFRASININ MALİYETİ NE KADAR

Aydın Ağaoğlu, yılbaşı sofrası maliyetine ilişkin Fulya Soybaş’a açıklamalarda bulundu: “Enflasyon ve bazı fırsatçıların da bu bahane ile durmadan değiştirdikleri etiketler dar, orta, üst grup demedi hepimizi fena etkiledi. Ben de oturduğum semt olan Feriköy pazarına çıktım. 4-6 kişilik bir aile için yılbaşı sofrası alışverişi yaptım. Masa kurmanın -elbette zevkler ve renklere göre değişse de- ortalama maliyeti 2 bin 500 lira. “Restoranda ya da Boğaz’da otelde kutlamak isteyenler ne kadar harcayacak?”

ASGARİ ÜCRETE ZAM FIRSATÇILIĞI MI?

Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu Habertürk kanalında Mehmet Akif Ersoy’un “asgari ücret zamlarından önce gelen zam fırsatçılığı” konusunu değerlendirdi.

KONUT SAHİPLERİ DİKKAT: 1 OCAK’TAN İTİBAREN GEÇERLİ! İSTANBUL’DA ÇARPICI RAKAM

Tüketici Konfederasyonu Sigorta Komisyonu Başkanı Turusan Bağcı, konuyla ilgili milliyet.com.tr’ye önemli açıklamalarda bulundu. Bağcı konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Zorunlu deprem sigortası priminin yeterli olmadığını, yükseltilmesi gerektiğini deprem olmadan çok önce söylüyorduk. 300 küsür bin TL olan 640 bin TL’ye çıkmıştı bu da yeterli değil diyorduk. Yeni yapılan düzenleme ile birlikte zorunlu deprem sigortasında maksimum ödenecek tazminat tutarı 640 bin TL’den 1 milyon 272 bin TL’ye yükseltildi.

LİDER HABER – GÜNLÜK KİRALAMALARDA YENİ DÖNEM

TÜKONFED Emlak Komisyonu Üyesi ve EMFED (Emlak Federasyonu) Başkanı  Nejla Aykac Lider Haber TV de Murat Er‘in konuğu olarak “günlük kiralama (BNB) da yeni dönemde uygulamalarını” değerlendirdi.

VURGUNCULARIN ASGARİ ÜCRET ZAMMININ BELGELERİ. SKANDAL!

TÜKONFED Başkanı Aydın Ağaoğlu, “Asgari aracın açıklandığı günün akşamı yine etiketlerle oynandı. Geçmişte ‘Dolar arttı, akaryakıt fiyatları yükseldi’ derlerdi. Şimdi mazeretleri ne?”

ZİNCİR MARKETLERİN 2,7 MİLYARLIK CEZA İTİRAZINA RET

Zincir marketlerin, Rekabet Kurumu’nun salgın sürecinde perakende, gıda ve temizlik ürünleri ticareti ile iştigal eden zincir marketler ile bunların tedarikçilerine yönelik fiyatlama davranışı soruşturması çerçevesinde kestiği 2,7 milyar TL’lik cezanın iptali için yaptığı tüm başvurular, İdare Mahkemesi tarafından reddedildi.

HOŞ GELDİN 2024

Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED) ve TÜKONFED ailesi olarak tüketicilerimizin yeni yılını kutlarız. 2024 yılının barış, huzur ve sağlık getirmesini dileriz.

9 AVM’NİN SÖZCÜSÜ HÜRRİYET’E KONUŞTU: ‘İFLAS ETMEDİK SÜRE İSTEDİK’

Geçici mühlet başvurusunda bulunan 10 şirketin yönetim kurulu sözcüsü Hande Yelgin, söz konusu 9 AVM’nin 3’ü yerli, 3’ü yabancı toplam 6 özel bankaya yaklaşık 900 milyon Euro’luk borcu olduğunu anlattı. Yelgin’in Hürriyet’e verdiği bilgilere göre, bankalar şirketlerin talep ettiği vadelendirmeyi kabul etmeyince ve yapılan görüşmelerde anlaşma sağlanamayınca bu 10 şirket de mahkemeye geçici mühlet başvurusunda bulunarak vadelendirme konkordatosu talep etti. Yani şirketler borçlarını, alacaklarını, mal varlıklarını ve borçlarını nasıl ödeyeceklerine ilişkin bir planı mahkemeye sunarak geçici mühlet istedi ve mahkeme üç ay geçici mühlet verdi.

REKABET KURUMU 2,3 MİLYAR CEZA KESTİ

Rekabet Kurumu Başkanı Birol Küle, geçmişte olduğu gibi yeni dönemde de karteller, raf fiyatlarına ve çalışan ücretlerine yapılan müdahalelerin kırmızı çizgileri olacağını belirtti. Küle, Kurumun 2023 yılında yürüttüğü soruşturmalar ve 2024 yılı hedeflerine ilişkin değerlendirmede bulundu. Son dönemde dijital pazar ve yapay zekadaki gelişmeler sonucunda iş yapış şekillerinde yaşanan değişimlere işaret eden Küle, bu süreçte, ürün ve hizmetlerden üretilen faydalar kadar, rekabete aykırı davranışların da arttığını ve şekil değiştirdiğini söyledi. Küle, Kurum olarak iki konuya öncelik verdiklerine dikkati çekerek, “İlk olarak, bilişim teknolojilerine ve insan kaynağımıza yatırım yaptık, dijital veriler üzerinde inceleme kapasitemizi artırdık. Böylece soruşturma ve yerinde incelemelerimizin sayısında ciddi artış sağladık. İkinci olarak, incelemelerimiz için yalnız şikayet gelmesini beklemedik, hangi sektörlerde aksaklık varsa, gözlemledik, resen müdahalede bulunduk” dedi.

DEMİR: “ÜRETİCİDEN UCUZA ALIP, PAHALIYA SATIYORLAR”

TÜKONFED Tarım Komisyonu Başkanı Ömer Demir CNN Türk’te sökülen limon ağaçlarını değerlendirdi.

YENİ ZAMLAR YOLDA – FİYAT ARTIŞLARI NASIL ÖNLENİR – AV. İBRAHİM GÜLLÜ – FLASH TV

Tüketici Konfederasyonu Başkan Vekili ve Tüketici Başvuru Merkezi Başkanı Av. İbrahim Güllü yılın son günü Flash Tv’de Handan Turan Koltuk’un sunduğu ana haber bülteni canlı yayınında “Fiyat artışları nasıl önlenir”” konusunu değerlendirdi ve çözüm önerilerini sundu.

YARGITAY’DAN ÖNEMLİ ‘TAPU’ KARARI: BANKAYI DA MÜTEAHHİTTİ DE DİZE GETİRDİ

Yargıtay, ödemesini yaptığı halde tapusunu alamayan on binlerce kişiyi ilgilendiren bir karar verdi. Prof. Dr. Sedef Atmaca’nın 2011’de satın aldığı daireye, mali sıkıntıya giren müteahhit kredi kullandırdı. Banka, Atmaca’nın tapusuna 14 milyon liralık ipotek koydu. Tapu iptal ve tescil davası açan Atmaca haklı bulundu. Müteahhit adına olan tapu iptal edildi bankanın ipoteği de kaldırıldı.

Tüketici Başvuru Merkezi

Hazırlayan: Av. Saadet KARTI

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*