Tüketici Bülteni – 58

TÜKETİCİ BÜLTENİ

Tüketici hak ihlalleri ile mücadele eden Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED)’na bağlı Tüketici Başvuru Merkezi’nce (TBM) tüketici konusunda gelişmeleri sizler için Tüketici Bülteninde derledik.

TÜKETİCİ GÜNDEMİNDE GEÇEN HAFTA 

GIDADA ETİKET OYUNUNA SON! ARTIK BU İFADELER OLMAYACAK…

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan yönetmelik, Resmi Gazete de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre üretiminde gıda bileşeni yerine tamamen aroma verici kullanılan bir gıdanın etiketinde, aromayla ilgili gerçek gıda görseli kullanılamayacak.

TÜKONFED (Tüketici Konfederasyonu) Aydın Ağaoğlu, “Aroma katılıp da vatandaşı aldatan, yanıltan, şeftalili gibi her türlü gıda ürünü ambalajında bu ibareler kullanılmayacak” diye konuştu.

RESTORANLARDAKİ SERVİS ÜCRETLERİ YASAL MI?

TÜKONFED (Tüketici Konfederasyonu) Hukuk Komisyonu Başkan Vekili Dr. Mücahit Saraçlı “Servis Ücretleri yasal mı? Tüketici ne yapmalı?” konusunu 24 TV den Büşra Mutlu Çevik’e değerlendirdi. 

KİŞİSEL VERİ İHLALİNE 573 MİLYON LİRA CEZA

Kişisel Verileri Koruma Kurumu (KVKK) Başkanı Faruk Bilir, kişisel veri ihlaliyle ilgili kuruma intikal eden başvuru, ihbar ve şikayetlerin titizlikle incelendiğini belirterek, “Bugüne kadar 40 bin 503 ihbar, şikayet ve başvurudan 38 bin 753’ü sonuçlandırıldı. Yapılan incelemeler sonucu 573 milyon 25 bin lira idari yaptırım uygulandı.” dedi.

TİCARET BAKANLIĞI DÜĞMEYE BASTI

Bu düzenleme, tüketicilerin hizmet aldıkları ürünlerin fiyatlarını net bir şekilde görebilmelerini ve herhangi bir yanıltıcı durumla karşılaşmamalarını amaçlıyor. Servis ücreti alındığı halde bu durumun fiyat listesinde belirtilmediği tespit edildi. Bu tespit üzerine, ilgili işletmeye toplamda 834 bin 48 lira idari para cezası uygulandı.

ÖLMEZ: ‘MASRAF’ ADI ALTINDA ÖDEME ALINAMAZ

Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED) Bankacılık Komisyonu Başkanı Hüseyin Ölmez, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın para politikaları doğrultusunda, bankalara uyguladığı karşılıklar ile düzenlemelerin, kaynak maliyetlerinin artması sonucu karlılık oranlarında değişmelerin meydana geldiğini belirtti. 

Ölmez, “Bu değişikliğe paralel olarak bankalar tüketicilere uyguladıkları masraf, komisyon ve bazı faiz işlemlerinde hukuka aykırı, vatandaş aleyhine işlemlere yer vermeye başlamışlardır. Bankalar, bir zamanlar tüketiciyi teşvik ettikleri otomatik fatura ödemelerinden, kredi kartı nakit kullanım faizi uygulamaya (bazı bankalar, bunu 500 TL ve üzeri ödemeler olarak uygulamakta), bankalarla taksitle ödeme işlemi için anlaşma yapılan vergi ödemelerinde, faiz uygulamaya başlamışlardır” diyerek bankaların teşvik adı altında faiz uygulamalarını açıkladı. 

TÜKONFED/BAŞARIYA KOŞANLAR/AHMET TURAN ÇETİNDERE

Tüketici Konfederasyonu ve Beyin Fırtınası Düşünce Kulübü tarafından hazırlanan Başarıya Koşanlar Programın konuğu Tüketici Başvuru Merkezi (TBM) Başkan Vekili Ahmet Turan ÇETİNDERE, Moderatürlüklerini Tükonfed İletişim Başkanı Selin ÇELİK ve Tükonfed Etik Komisyonu Başkanı ve BFDK Başkan Vekili Oktay İyisaraç‘ın yaptığı Program bu akşam 20.30 da Instagram hesabımızda. 

BAYRAMDA SAHTE BAKLAVA TUZAĞINA DİKKAT! | AGRO EKONOMİ

TÜKONFED Gıda Denetim Uzmanı Nurten SırmaPervin Karakullukçu‘nun sunduğu AGRO Ekonomi programının konuğu oldu. Sırma “Bayram öncesi Şeker Ve Çikolata Alırken Nelere Dikkat Etmeli? Sahte Çikolatayı Nasıl Anlarız? Kakao Krizi Bayram Çikolatasını Etkiler Mi?” sorularına cevap verdi.

GÜLLÜ: “TAKLİT AYAKKABI AYIPLI ÜRÜN SAYILIR”

Tüketici Konfederasyonu Başkan Vekili İbrahim Güllü, tüketicilere tavsiyelerde bulundu. Güllü, “Mutlaka alışveriş yaptığınız yeri şikâyet portallarına yazın daha önce hakkında neler yazılmış bakın. Orijinali 2-3 bin TL’ye satılan ürünü size 400- 500 TL’ye veriyorlarsa burada durup düşünmek gerekiyor. Taklitler orijinal ürününün satışını düşürüyor” diyor.

SAKARYA’DA RAMAZAN AYINDA AT VE EŞEK ETİ YEDİRMİŞLER: 2 FİRMA VE 4 LOKANTAYA CEZA

NTV internet sitesinde yer alan habere göre; Sakarya’da Ramazan ayında iki firmanın üretim ve satış yerleri ile 4 lokantada at ve eşek eti tespit edilmesi üzerine işletmelere en üst sınırdan cezai işlem uygulandı.

TÜKETİCİ, KREDİ KARTLARINA YÜKLENDİ

Bireysel kredi kartı harcamaları bir yılda yüzde 138 oranında artarak toplam tutarı ise 577 milyar liradan 1 trilyon 376 milyar liraya yükseldi. Bu harcamaların 593 milyar lirası taksitli, 783 milyar lirası ise taksitsiz alışverişten oluştu.

ÇİN’DE GERİLEYEN TÜKETİCİ FİYATLARI, DEFLASYON ENDİŞELERİNİ ALEVLENDİRDİ

Tüketici enflasyonu Mart ayında gıda ve seyahat fiyatlarındaki gerilemeyle sert bir şekilde düştü; Uzun süren emlak krizi, yüksek yerel yönetim borcu ve azalan tüketici talebi dünyanın ikinci büyük ekonomisinin toparlanmasını kısıtlıyor.

ÇEVRECİ YAKLAŞIMLAR HER YERDE OLMALI

Muratpaşa’nın Çevreci Komşu Kart‘ı ağaçları da koruyor. 

Muratpaşa Belediyesi’nin geri dönüşüm projesi Çevreci Komşu Kart sayesinde ilçe sakinleri mart ayında 1204 ağacı kesilmekten kurtardı. Nisan 2016’dan bu yana uygulanan proje sayesinde, kesilmekten kurtarılan ağaç sayısı ise 169 bin 612 oldu.

TÜKETİCİ DERNEKLERİNDEN HAVALE VE EFT UYARISI

Tüketici Konfederasyonu Bankacılık Komisyonu Başkanı Hüseyin Ölmez, havale ve eft gönderen tüketicilerimizi uyardı. Ölmez: “Gerek online gerekse bankadan verilecek Eft/havale talimatlarında. “amaç” bölümü vardır, mutlaka doldurulması gerekir. Bu bölüm, bazı bankalarda, “ödeme türü” olarak yer alır. Bu işlem yapmanınım zorunlu unsurlarından biridir, tıpkı havale/ Eft miktarının parasal miktarı gibi.

Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Ergün Kılıç, EFT veya havale yoluyla para gönderen tüketicilere yönelik uyarıda bulunarak, “Havale veya EFT, ödemelerin yapıldığının kanıtıdır. Açıklama kısmına önem verilmezse, herhangi bir uyuşmazlık ve konunun yargıya taşınması durumunda tüketicileri sorun yaşayabilir” dedi.

GÜNLÜK EVLER SAATLİK OLDU

Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED) Başkanı Aydın Ağaoğlu, “Günlük olan eve bir fiyat yazıyorsa günlüktür. Aylık ya da saatlik değildir. Tüketici fiyat uyuşmazlığı durumunda ekran görüntüsü alıp, Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuruda bulunabilir.” TÜKONFED Başkanı Aydın Ağaoğlu, “Günlük olan eve bir fiyat yazıyorsa günlüktür. Aylık ya da saatlik değildir. Tüketici fiyat uyuşmazlığı durumunda ekran görüntüsü alıp, Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuruda bulunabilir. Etiket fiyat kanuna göre belirtilen fiyatın doğru olması gerekir. Markette alınan bir ürünün etiketinde yazılan fiyat geçerliyse aynı şey internet platformlarındaki ilanlarda da geçerlidir” dedi.

TÜKONFED: FB & GS SÜPER KUPA MAÇ BİLETİ BEDELİ İADE ALINABİLİR

Cumhuriyetimizin 100 yılında oynanması gereken Süper Kupa Finalini Şanlıurfa şehrimizde 7 Nisan Pazar günü oynamak üzere takımlar sahaya çıktı. Ancak Fenerbahçe, Süper Kupa maçının henüz 1’nci dakikasında sahadan çekildi.

Takımlardan birinin henüz maçın birinci dakikasında sahadan çekilmesi üzerine para ödeyip stada giren seyirciler müsabakayı izleyemediler. 90 dakika belki de 120 dakikalık bir mücadelenin keyfini yaşayamadı ve beklediği faydayı göremedi.

Tüketici kanunu açısından bilet alan seyirci tüketici sıfatı taşımaktadır. Bir takımın sahadan çekilmesiyle de ayıplı bir hizmet ortaya çıkmıştır.

Ayıplı hizmet, “sözleşmede belirlenen süre içinde başlamaması veya taraflarca kararlaştırılmış olan ve objektif olarak sahip olması gereken özellikleri taşımaması nedeniyle sözleşmeye aykırı olan hizmettir. Hizmet sağlayıcısı tarafından bildirilen, internet portalında veya reklam ve ilanlarında yer alan özellikleri taşımayan ya da yararlanma amacı bakımından değerini veya tüketicinin ondan makul olarak beklediği faydaları azaltan veya ortadan kaldıran maddi, hukuki veya ekonomik eksiklikler içeren hizmetler ayıplıdır” (TKHK m.13) şeklinde tanımlanmıştır.

Stada gelen tüketici, biletin bedelinin iadesini ya da ayıp oranında bedel iadesini talep edebilir. Bunun için öncelikle bileti satan işletmeye ve organizasyonu yapan kuruma (TFF) yazılı bildirimde bulunmalı, bilet bedeli iadesi yapılmaması halinde Tüketici Hakem Heyetine başvurmalıdır.

2016 MODEL SIFIR ARACI NEREDEN BULACAKLAR!

OTOMOTİV MARKALARI KAYBEDECEĞİNİ BAŞTAN BİLİYOR, AMA ZAMANA OYNUYORLAR

Yargıtay bu kararı, 6502/56. Maddenin göndermesiyle 11. Maddesine göre verdi. 

Sıfır araç alıp iki kez aynı arızayı yaşayan vatandaş ile bayi arasındaki anlaşmazlığa Yargıtay, emsal bir kararla son noktayı koydu. Yargıtay, sıfır kilometre aracın motor değişimini gerektirir şekilde ayıplı olması sebebiyle aracın değiştirilmesine karar verdi.

Tüketici Başvuru Merkezi

Hazırlayan: Av. Hatice Kübra KASAPÇI

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*